Özgür Yazılım?

Pardus Geliştirici Listesi’ndeki ‘Jira’ tartışması beni, özgür yazılım ve özgür yazılım felsefesi üzerine düşünmeye ve bilgi edinmeye itti…

Reklamlar

Pardus Geliştirici Listesi’ndeki ‘Jira’ tartışması beni, özgür yazılım ve özgür yazılım felsefesi üzerine düşünmeye ve bilgi edinmeye itti:

Özgür Yazılım Vakfı’na göre özgür yazılım kavramı, kullanıcıların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır. “Özgür yazılım” kavramı, yazılım kullanıcıları dört olmazsa olmaz özgürlüğe sahiplerdir demektir:

  1. Her türlü amaç için programı çalıştırma özgürlüğü (özgürlük 0).
  2. Programın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü (özgürlük 1). Program kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.
  3. Yeniden dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü (özgürlük 2).
  4. Programı geliştirme ve gelişmiş haliyle topluma dağıtma özgürlüğü (özgürlük 3). Böylece yazılım bütün toplum yararına geliştirilmiş olur. Program kaynak koduna erişim bunun için de bir ön şarttır.

Özgür yazılımın dört olmazsa olmaz özgürlüğünden anlıyorum ki, özgür yazılım kullanım haklarıyla ilgili bir kavram ve yazılımın nasıl geliştirileceğiyle ilgili bir kısıtlama getirmiyor.

Yoksa yanlış mı anlamışım?

En iyisi okumaya devam edeyim…

Yazar: Ufuk Uzun

Software Engineer

“Özgür Yazılım?” için 2 yorum

  1. GPL’a göre geliştirmenin açık kaynak yöntemiyle yapılması gerekiyor. Bu bilim, teknoloji ve insanlık açısından bir özgürlük olsa da tekelci politikalar güden sermayedarlar için bir kısıtlamadır.

    BSD Lisansı ise istenirse geliştirmenin kapalı kaynak olarak yapılabilmesine izin veriyor. Bu da GNU hareketine sorarsan bir kısıtlama Steve Jobs’a sorarsan bir özgürlüktür.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.