Redis Sertifikasyonu

Redis açık kaynak bir veri yapısı saklama çözümüdür/sunucusudur. “In-memory”dir, hızlıdır, ölçeklenebilir… kısaca candır.

redis-white

Dahili olarak List, Set, Hash, Sorted Set gibi veri yapılarını destekler, bunların üzerinde işlem yapabileceğiniz fonksiyonlar sunar. Pek çok dil için istemci kütüphanesi mevcuttur. Örneğin Java için Jedis tercih edilebilir. Jedis metot isimlerini Redis’teki fonksiyon isimleriyle benzer olacak şekilde belirlediği için, terminalden Redis istemcisinde veri yapılarını ve fonksiyonları biraz kurcaladıktan sonra hızlıca Java uygulamanızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Redis’in resmi dokümantasyonunu oldukça beğeniyorum: http://redis.io/documentation. Ancak benim gibi önce genel konsptlerden bahseden webiner ya da çevrimiçi video kurslarla başlamayı seviyorsanız sizleri Pivotal Academy’ye davet ediyorum: https://pivotal.biglms.com/

Şimdilerde çalışmakta olduğum Infoowl adlı yazılım evinin Pivotal Partner olma sürecinde tanıştığım Pivotal Academy, Pivotal‘ın geliştirdiği ya da desteklediği bir çok teknolojiye dair ücretsiz eğitimler içeren bir platform. Pivotal’ın desteklediği diğer popüler açık kaynak projelerden birinin de Spring olduğunu söylersem sanıyorum Pivotal Academy’yi ziyaret edenleriniz çoğalacaktır.

Eğitimler düzenli, ancak çoğu -Udemy gibi platformlardan alıştığımız tarzda çevrimiçi video eğitimleri değil- uzun ve tek videodan oluşan webiner benzeri video içeriklerden oluşmakta. Yine de bazıları bölümler halinde organize edilmiş, bölüm sonu soruları olan ve bu soruları başarıyla çözdüğünüzde (genelde %80 başarıyla çözmeniz beklenmekte) bir çevrimiçi sertifika hakettiğiniz eğitimler. Introduction to Redis bunlardan biri. Eğitimi tamamladıktan sonra PDF olarak indirebileceğiniz -bazıları için bir anlam ifade etmese de benim önemli bulduğum- bir sertifikaya sahip oluyorsunuz:

redis-cert

Reklamlar

Redis Sertifikasyonu” üzerine bir yorum

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.