“Sonra”, “Asla” Demektir

Düzenli olmak, yapılacakları planlamak, yapılacak “çok şey” olduğunda yapılacak en mantıklı harekettir (?) Eee ben de kendi çapında mantıklı ve yapacak çoook şeyleri olan bir birey olarak yapacaklarımı/yapmak istediklerimi yazacağım, unutmamak için kenara not edeceğim bir yapılacaklar listesine sahip olmadığım bir hayat düşünemezdim elbette.

Yapılacaklar Listesi Meydan Muharebesi

Not defterime kalemle yazarak oluşturduğum ilk “TODO list”imi kısa bir zaman sonra-mesleğimin de gereği olarak- elektronik ortama taşıdım. Daha sonra listem o kadar şişti ki düzeni yeniden tesis etmek üzere işe önce kullandığım araçta (Google Keep) farklı konulara özel farklı başlıklı yapılacaklar listeleri oluşturarak düzenli olmak için oluşturduğum yapılacak listemi düzenleyerek başladım (!)

“TODOs – günlük”, “TODOs – genel”, “expercise TODOs”, “n11 TODOs” yapılacak listelerimden sadece birkaçı.

Çok fazla yapılacak olunca önceliklendirme de yapmak gerekiyor elbet. Bazı listelerin Google Keep’te üste çıkarılması, listelerdeki öncelikli maddelerin liste içinde yukarılara taşınması, bazı acil olanlarının yapışkanlı not kağıtları üzerine yazılıp sürekli göz önünde tutulması…

Zurnanın “ZIRT” dediği yer

Geçen dedim ki kendi kendime, “Ya bu listelere yazıp yazıp duruyorum ama baya şişti bu listeler, bir göz atsam aslında bir çoğu geçerliliğini yitirmiştir bile çoktan. Oturup yarım saat bi’ saat elden geçireyim şunları… (ZIRT)”

Siz de duydunuz değil mi “ZIRT” sesini.

“Later equals never.”

Üniversitedeyken sanırım bir yerlerden duymuş yada okumuştum:

Later equals never.

LeBlanc’s Law

Yani “sonra”, “asla” demektir.

Öyle bir hale gelmiş ki yapılacaklar listelerim, artık “asla” yapmayacağım bazı şeylerle dolup taşmış. Sonra yapmak üzere not aldığım şeyleri “sonra” unutmuşum, hatta bazılarını ne amaçla hangi kafayla not aldığımı dahi unutmuşum.

Bir ara Google Keep’teki her şeyi silip, tek bir not içine “Later equals never.” yada “Just do it.” yazmayı düşündüm. Boş sınav kağıdına “Risk budur.” yazıp çıkan öğrenci gibi çok havalı olacağımı düşündüm. Öyle ya, bir yanlışı ortaya koy ve tüm benliğinle tam karşısında dur.

“Suçumuz neydi bizim?” (AYNA’dan gelsin)

Suç benim miydi? Çok fazla şey yapmak isteyip bir çoğunu ertelememde miydi? Yada eriyen kar sularının gazına gelmiş nehir gibi akan zamanın mıydı?

Zaman herkes için aynı hızda aktığına göre tabikisi suç benimdi beybiler.

Bir Barış ve Aydınlanma Çağı

“Yapılacaklar Listesi Meydan Muharebesi” ardından Orta Dünya’da yeni bir barış ve aydınlanma çağı başlar. Gandalf ve Galadriel emekli olup Ege’ye yerleşir ve hayallerindeki bi’ çiftliği inşa ederler. Frodo ve beraberindeki tüm Hobit’ler ise yapılacaklar listelerini Hüküm Dağı’nın alevinde yakıp bir bir Sam’in düğününe koşturur…

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Kayıp Son Sayfa

İlk iş yapılacaklar listelerimi “iki” listeye indirgedim:

  1. Yapılacaklar
  2. Yapmak istediklerim

Sonra “Yapmak istediklerim” listesindeki her şeyi sildim (!) Evet evet yanlış okumadınız. “X kitabını oku” yada “Kitap oku” yada “Daha fazla bisiklete bin” yada “Kilo ver” yada “Kendi işini kur”… Bunların hiçbirinin yapılacaklar listelerinde işi yok. Bunlar “o an” yapılmaya başlanması gereken şeyler. Bazıları sonlu, bazıları bir ömür sürecek istekler/hayaller/dilekler/temenniler. Ama hepsi de “o an” başlanabilecek/bir ucundan tutulabilecek şeyler.

Ve eğer bir şeyi unutmamak, kendimize hatırlatmak için not almamız gerekiyorsa, belki de hiçbir zaman yapmamamız gereken bir şeydir (?)

Hayat her şeyi yapmak için çok kısa, ama yine de “çok şey” yapabiliriz. Hemen yapmaya başla(yalım).

“Sonra”, “Asla” Demektir” için 2 yorum

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.