Java 8 Sertifikasyonu (OCAJP 8) – Bölüm 0: Giriş

Java 8 sertifikasyon sınavına (OCAJP 8) hazırlanırken aldığım notlardan derlemelerimi içeren yazı dizisine hoş geldiniz. 5 yıldan uzun süredir Java programlama dili ile geliştirme yapan birisi olarak burada paylaşacağım notlar haliyle daha çok “highlights” (önemli noktalar) tadında olacak.

java8-logo

Lafı uzatmadan…

OCAJP 8 nedir?

 • Açılımı “Oracle Certified Associate, Java SE 8 Programmer”.
 • Oracle Sun’ı satın almadan ve kapsamını bölerek iki ayrı sertifikasyon programı haline getirmeden önceki adı “Sun Certified Java Programmer (SCJP)” olan sertifikasyon programının birinci aşaması.
 • Java’nın temel/görece basit konularının ele alındığı bu programın bir büyüğü ise OCAJP 8 (Oracle Certified Professional, Java SE 8 Programmer)
 • Bu iki program da Java SE konularını kapsamaktadır ve Java EE ile ilgili sertifikasyon programlarının ön koşuludurlar.
 • Kapsamı, giriş ücreti (şu sıralar 798 TL / 210$ civarı) ve sınav merkezi lokasyon bilgisi için (Türkiye’de pek çok test merkezi mevcut): http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getpage?page_id=5001&get_params=p_exam_id:1Z0-808

OCAJP 8 konuları?

Yukarıda paylaştığım linkte de bulabileceğiniz konu başlıklarını buraya ufak açıklamalar eşliğinde ekledim:

 • Java Basics:
  Değişkenlerin kapsamları (scope of variables), bir Java sınıfının (class) yapısı, “main” metodu ve çalıştırılabilir (executable) Java uygulamaları…
 • Working With Java Data Types:
  Java veri tipleri, ilkel tipler (primitive data types), nesne (object) referans değişkenleri ve ilkel tip değişkenler arasındaki farklar, nesne yaşam döngüsü…
 • Using Operators and Decision Constructs:
  Operatörler, karar yapıları (if, switch…), eşitlik kontrolü (== ve equals())…
 • Creating and Using Arrays:
  Bir ve çok boyutlu diziler oluşturma ve kullanma…
 • Using Loop Constructs:
  Döngü yapıları (for, while, do+while), döngü yapılarının karşılaştırması, “break” ve “continue” anahtar kelimeleri…
 • Working with Methods and Encapsulation:
  Metotlar, kapsülleme (encapsulation) yani sınıfın iç işlerini dış mihraklardan gizleme, “static” anahtar kelimesi…
 • Working with Inheritance:
  Kalıtım (Inheritance), soyut (abstract) sınıflar, arabirimler (interfaces), çok biçimlilik (polymorphism), “casting”, “this” anahtar kelimesi, üst sınıf davranışını ezme (overriding)…
 • Handling Exceptions:
  İstisna (Exception) yönetimi, “try-catch” blokları, “checked” ve “unchecked” istisnalar arasındaki farklar, temel istisna tipleri: “NullPointerException”, “ArithmeticExcpetion”, “ArrayIndexOutOfBoundsException”, “ClassCastException”…
 • Working with Selected classes from the Java API:
  “String”, “StringBuilder”, “java.time.LocalDateTime”, “java.time.LocalDate”, “java.time.LocalTime”, “java.time.format.DateTimeFormatter”, “java.time.Period”, “ArrayList” gibi temel Java API sınıfları ile çalışma, basit Lambda deyimleri yazabilme…

Gördüğünüz gibi OCAJP 8’in pek çok konu başlığı bir Java programcısının (hatta pek çok programcının) ekmeği suyu olan konular. Peki neden hazırlık yapmaya ihtiyaç var? Çünkü bu bir sınav ve doğası gereği kısıtlı bir zaman diliminde (150 dakika) sorulan soruların (77 adet soru) belli bir kısmını (%65’lik bir kısmını) doğru cevaplamamız istenmekte. Bunun için de ilgili konuların kafamıza net bir şekilde oturmuş olması ve soruları şak diye cevaplayabiliyor olmamız gerekmekte.

OCPJP 8 ise, günlük hayatta çokta dikkat etmediğimiz “Thread” gibi kavraması daha güç bir çok konuyu kapsamakta. Yani OCAJP 8’i atlattığımızda asıl macera bizi orada bekliyor olacak. :)

Neden sertifikasyon?

 • Birincil sebep:
  Yıllardır kullandığım bu programlama dilini gözümden kaçan, gündelik hayatta kullanmadığım (çoğu zaman alışkanlıklarımıza uygun şekilde, neredeyse ezbere diyebileceğimiz yöntemlerle kodlama yaparız) fakat faydalı olabileceğini keşfettiğim özellikleri ve konseptleriyle birlikte tam olarak kavramak, ve tabiki bunları sizlerle paylaşmak.
 • İkincil sebep:
  Neye faydası olur bilmiyorum ama, öz geçmişime bir satır daha eklemek. :)

Java 8 Sertifikasyonu (OCAJP 8) – Bölüm 0: Giriş” için 3 yorum

 1. Merhaba,
  Sınav giriş belgesi aldığım zaman 6 ay içersinde istediğim zaman girebiliyormuşum
  eğer sınavda başarısız olursam tekrardan 6 ay içinde sınav ücreti ödemeden sınava girebilir miyim

  Beğen

  1. Merhaba,

   Öncelikle ben disiplin sağlayıp sınava doğru düzgün hazırlanamadığım için sınava girmekten vazgeçtim, ama vazgeçmemin asıl nedeni aşırı pahalı olmasıydı; sınavın şu anki fiyatı ~1300 TL.
   Yeniden girişle ilgili bilgim yoktu, araştırdım biraz ve ücret ödemeden tekrar girmek diye birşey göremedim. Ancak eğer ~3200 TL verip hazırlık kursu satın alırsan, hazırlık kursuna erişim, pratik sınavlarına erişim, ve “ücretsiz” yeniden girmeye imkan sağlayan bir sınav giriş kuponu sağlıyor. “Exam Voucher With Free Retake” diye geçiyor. Sınavı geçemezsen 14 günün ardından 6 ay içinde tekrar girebiliyorsun:
   https://education.oracle.com/exam-prep-seminar-package-oca-java-se-7-programmer-i/EPS_PKG_D96734

   Eğer şirket sınav ücreti yanında eğitimi de karşılıyorsa güzel bir paket aslında. Oracle büyük ihtimalle bu durumu düşünerek böyle bir paket sunuyor gibi duruyor.

   Başarılar

   Beğen

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.